Tek Kullanımlık Plastik Ürünler Yasaklanıyor

Avrupa Komisyonu, karbon emisyonları ve atıklarla mücadele kapsamında plastik tabak, çatal, bıçak ve pipet, ambalaj gibi tek kullanımlık plastik ürünleri yasaklamayı öneren plan taslağı açıkladı.

Komisyonun önerisine göre, üye ülkeler 2021 yılına kadar tek kullanımlık plastik içecek şişelerinin %90’ını toplamak zorunda kalacak. Taslak plana göre, üreticilerden ayrıca atık yönetiminin maliyetini azaltmaları ve atıkların nasıl bertaraf edileceğini belirtmeleri istenecek.

2021 yılından itibaren tüketicilerin yılda 6,5 ​​milyar euro tasarruf etmesi planlanan taslağa göre 3,4 milyon ton karbon emisyonun önüne geçilecek.  Avrupa Komisyonu plastiklerin daha sorumlu bir şekilde kullanılması gerektiğine işaret ederek, Bugünün önerileri, iş dünyasının ve tüketicilerin sürdürülebilir alternatiflere doğru hareket etmesine yardımcı olacak dedi.

Yapılan araştırmalara göre, çevre dostu, sürdürülebilir ürünler yaklaşık 2,9 trilyon dolarlık bir pazar potansiyeline sahip. Taslakta yasaklanması planlanan tek kullanımlık plastikler arasında plastik çatal, bıçak, kulak çubukları, pipetler dahil pek çok plastik ürün türleri bulunuyor.