Soğutucu Az Soğutucu Koy Sorunu Çözümü

 

Yol Bilgisayarı donanımı olan araçlarda motor soğutma suyu kabında sıvı mitarının azalmasıda bu uyarıyı görürsünüz. bu durumda geçici olarak su ekleyip yola devam edebilirsiniz.  Su eklediğiniz halde ikaz yamaya devam ediyorsa araçta su miktarını ölçen bir sensör vardır.  Araç, olası bir sıvı eksilmesi durumu olduğunda sizi uyarır. Ancak zamanla bu kabın altında bulunan ve sıvı seviyesini ölçen sensör görevini yapamaz hale gelir. Bu durumda aracın genleşme kabında sıvı dolu olmasına rağmen, sizi sürekli ‘soğutma suyunu kontrol et’ diye uyarır. 

Çözümü 1

Bu uyarıyı aldıysanız ilk olarak genleşme kabındaki sıvı miktarına bakın. Motor sıcak vaziyette iken kapağı açmayın.  Eğer sıvıda bir azalma varsa zaman kaybetmeden su yada antifiriz ekleyin. Azalma durumunda kırmızı renkli,  organik antifiriz eklemenizi öneririz. Organik antifiriz uzun ömürlü ve aşırı soğuklara karşı dayanıklıdır hemde  sistemde borularda ve kanallardaki korozyonu önler.

 

Eğer soğutma sıvınız antifiriz tam ise  kabın altındaki sensör bozulmuş demektir. Çözümü, soğutma suyu sensörünü kabıyla beraber değiştirmektir. Eğer sadece sensörü değiştirirseniz çok geçmeden aynı arızayı tekrar alırsınız. Kesin çözüm sensörü , kabıyla beraber değiştirmektir. Soğutma suyu kabının sensörüyle beraber maliyeti 150-200 lira civarındadır. 

 

Çözüm 2

Sıvı kabını söküp yağ çözücü ile sıcak su karışımı ile güzelce temizleyip kuruduktan sonra tekrar takın.

 

Astra Genleşme Kabı Sökme