Eczacı Kalfası Kursu

İşkur 2018 yılında Türkiye’nin bir çok şehrinde Eczacı Kalfası mesleğini edindirmeye yönelik kurslar açıyor. Türk Meslekler Sözlüğü’ne göre Eczacı Kalfası, eczacı gözetiminde, müşterileri karşılayan, reçetedeki ilaçları hazırlayan, faturasını düzenleyen, iş kayıtlarını tutan ve ilaç satış işlemini yapan kişidir. Bu meslek Teknisyenler, Teknikerler Ve Yardımcı Profesyonel Meslek Mensupları meslek ana grubunda ve Sağlık İle İlgili Yardımcı Profesyonel Meslek Mensupları meslek alt ana grubunda yer alıyor. Ayrıca Tıp Teknisyenleri Ve Eczacılık Teknisyenleri meslek grubuna ve Eczacılık Teknisyenleri Ve Yardımcı Elemanları meslek birim grubunda bulunuyor. Bu mesleği yapabilmek için öğrenim durumunuzun en az Ortaöğretim (Lise ve Dengi) seviyesinde olması gerekiyor.

Sağlık alanında çalışmak için illede doktor, hemşire yada teknisyen olmanız gerekmez. Bu alanın önemli bir iş kolu olan Eczanelerde beyaz önlük yine sizi bekliyor. İki farklı çalışma alanının bulunduğu Eczane Eczacı ve Eczacı Kalfası olarak Türkiye’nin her yerinde bulunan eczanelerde istihdam edilirsiniz.

Eczacı Kalfası Nasıl Olunur?

Eczane bünyesinde çalışabilmek için iki farklı vasıf bulunmaktadır. Bunlar Eczacı eczane işletmecisi, sahibi şeklinde üniversitelerin eczacılık fakültelerinde 5 yıl eğitim alıp, sonrasında 6 ay zorunlu staj ile eczacı olma ve eczane açma yetkisi kazanmaktadır. Tabi ki tüm eczaneler sadece eczacılar ile çalışmaz aynı zamanda yanlarında bir çok personel olabilir. Bunlar ise eczacı kalfası olup, bunun için ilköğretim mezunu olmanız yeterlidir. Tabi ki eczacılık kursu almak, eğitimlerde başarılı olmak gerekir.

İŞKUR Eczacı Kalfası Kursu

Eğitimi daha önce Türk Eczacılar Birliği verirken yapısı değiştirilen ve yetkileri artırılan Türkiye İş Kurumu İşbaşı Eğitim Programı İEP kapsamında iş yerinde eğitim uygulamalarına dahil edilmiştir. Eğitimler programa dahil olan eczane ve eczanelerde yapılmakta olup, aynı zamanda kursiyerlere aylık maaş ve sağlık sigortası yapılmaktadır. Şimdi dilerseniz konuyu daha detaylı şekilde ele alalım.

1149 Saat (153 Gün) Eğitim

İşkur Eczacı Kalfası kursu tekrar belirtmek gerekirse programa dahil olan eczane ve eczanelerde yapılmaktadır. Günde en az 5 en fazla 8 saat sürecek şekilde verilecek eğitimler toplamda 153 gün sürmektedir.

Hangi Eğitimler Verilmekte?

İlk etapta kısmi anlamda diksiyon eğitimi ile başlamakta olup, müşteri karşılama, ilaç isimlerini, kullanılan hastalıkları kısmen tanıyarak doktor reçetesinde yer alan ilaçları hazırlama konusuna geçilmektedir. Doktorun önerdiği ilaçların önerdiği kullanım şeklini müşteriye anlaşılır şekilde anlatabilecek düzeye gelmektedir.

 

Eczanede Verilen Hizmetlerin Eğitimi

Eczanelerin işi sadece ilaç satışı olmayıp, aynı zamanda tansiyon ölçümü, gebelik testi ve kan şekeri ölçümü gibi konularda uygulamalı eğitime tabii tutulmaktadır.

Günlük 50 TL Harçlık Alacaksınız. Bu eğitim İşkur İşbaşı Eğitim Programı kapsamında olup, eğitim almaya hak kazanan kursiyerler sadece mesleki eğitim ile sınırlı kalmayıp, aynı zamanda İşkur tarafından günlük 50 TL aylık yaklaşık 1300 TL maaş verilmektedir. Aynı şekilde eğitim aldığınız süre boyunca sağlık sigortası primleriniz yine İşkur tarafından ödenmektedir.

Eğitim Sonunda Ne Olacak?

Eğitimin amacı o eczanenin kendine eleman teminidir. 153 Gün eğitim verecek olup, hemde eğitim verdiği insanı yakından tanımakta çalışma şeklini görmektedir. Eğitim süresi son bulduğunda ise kursiyere belge verilecek olup, Eczane sahibinin sizden memnun olması halinde orada çalışmaya devam edersiniz. Yada bilgi ve belgeniz ile Türkiye’nin her yerinde kamu ve özel eczanelerde eczacı kalfası olarak iş bulabilirsiniz.

Eczacı Kalfası Maaşları Ne Kadar?

Eczacı kalfası maaşları standart bir rakam olmayıp, bu tamamen eczane sahibi ve sizin aranızda yapılacak olan anlaşma ile sağlanır. Ortalama 2.000 – 4.000 TL arası bir ücretlendirme olduğu söylenebilir.