Araba Lastikleri Ne Kadar Sürede Değiştirilmeli

Arabaların lastikleri en çok sürtünmeye ve darbeye maruz kalan parçalardır. Kullanılan lastiklerin güvenli olmaması ve aşınmış olması hem şoförün hayatını riske atar, hemde aracın kaza yapmasına neden olarak kullanım süresini minimuma indirir. Aracınızın lastik değişimini mevsimlik olarak belli zamanlar içerisinde gerçekleştirmeniz doğru olacaktır. Araç lastiği seçerken mevsimleri ve aynı zamanda iklimleride göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Yaşamış olduğunuz yerin mevsim ve iklimine göre kuru yada ıslak zemine uygun olan lastikleri seçin. Arabanızın ağırlığı, yük taşıma gibi faktörleri değerlendirip daha kullanışlı ve uygun lastik almanız sizin zor durumlarda kalmanıza engel olacaktır.

Aracınızın lastiklerini değiştirmenin bir çok nedeni vardır. Bunlardan bazıları lastiğiniz’in yaşlanma belirtileri göstermesi ve aynı zamanda aşınmasının ilerlemiş olmasıdır. Eğer lastiğiniz eskimiş ve kullanımı zor bir hal almışsa aşınma hızı da yükselecektir. Buda yollarda sizi riske sokacaktır.

Çıkma lastik satın almak, diğer parçaları satın almaktan daha basit bir olaydır. Fakat bu lastikleri kullanmak bir çok kişi tarafından güvenli bulunmamaktadır. Bu lastiklerin aşınmış ve eskimiş olma ihtimali yüksektir. Bu lastikleri kullanmanız yerine daha önce kullanılmamış olan ve kaliteli lastikleri kullanmak sizler için dağa faydalı ve sağlıklı olacaktır.