Telafi Eğitim Programı İle Meslek Lisesi Diploması Alma

Kalfalık ya da Ustalık Belgesi’ne sahip meslek çalışanları da bu programa kayıt olarak meslek lisesi diploması almaya hak kazanabilirler.

Telafi eğitimi çok uzun yıllardır uygulanan ancak insanların pek haberinin olmadığı bir programdır. Bu programa göre herhangi bir lise mezunu hangi bölümden mezun olursa olsun (düz, Anadolu, sayısal-sözel, akşam lisesi, açık lise) telafi eğitimi sayesinde 1,5 sene gibi bir süre sonunda istediği alan/dal ile ilgili örgün diplomasına kavuşabilir.

Genellikle hafta içleri akşam saatlerinde dersler başlar. Derslerin yanı sıra yaz stajı da zorunludur. Öte yandan derslere devam kesinlikle zorunludur, devamsızlık yapamazsınız.

Nasıl Başvurulur ?

Telafi eğitimi her ilde açılmıyor olabilir. Genellikle büyükşehirlerde senede 2 dönem kayıt imkanı vardır. Eğer bu kayıt sürelerini kaçırmak istemiyorsanız İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nüzün web sitesinde duyurular bölümünü takip edin ve programın açılıp açılmayacağıyla ilgili bilgileri takip edin. Örneğin İstanbul’da her yıl 2 dönem kayıt alınır ve program açılır.

Programın açılabilmesi için 12 kişinin aynı bölüme kayıt yaptırması gerekir. Bu rakamın altında kalınırsa sınıf açılmayabilir. Telafi eğitimi ücretsizdir ancak mesleki derslerdeki alet edavatların kullanımı için okul 2 ya da 3 dönem başında sizden temrin ücreti talep edebilir.

Programı başarıyla tamamladığınızda Endüstri Meslek Lisesi diplomasına sahip olursunuz aynı zamanda işyeri açma belgesi ve ustalık belgesi de almaya hak kazanırsınız. Diğer meslek lise mezunlarıyla aynı haklara sahip olacağınızdan 2 yıllık üniversitelere de sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Yine bu diplomayla ÖSYM’ce düzenlenen tüm sınavlara girebilirsiniz. Sorularınız için aşağıdaki formdan buraya yazabilirsiniz.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun 35 inci maddesinin birinci fıkrası kapsamında meslek lisesi mezunu olmak isteyen genel lise programı mezunlarıyla ortaokul veya imam hatip ortaokulunu bitiren kalfa ve ustaların telafi eğitimi programına devam ederek başarılı olmaları halinde bitirdikleri alana ait meslek lisesi diploması almalarına olanak sağlanmıştır.

Telafi eğitimine devam etmek isteyen adaylar İnternet adresine ya da tercih sırasına göre devam etmek istedikleri meslek alan/dalını gösteren bir dilekçe ile telafi eğitiminin yapılacağı okul müdürlüğüne başvu yapmaları gerekecektir.

Her bir programın eğitimine başlanabilmesi için ilgili programlara kayıt yaptıran öğrenci sayısının en az 12 olması zorunludur. Yapılan başvuru 12’den az olması halinde, o alanlarda yapılacak telafi eğitimi, İl Değerlendirme ve Yerleştirme Komisyonu tarafından değerlendirme neticesinde birleştirilerek sınıf oluşturulacak duruma gelir ise uygun bir okulda Telafi Eğitimi uygulamasına imkân sağlanacaktır.

Telafi eğitimine kayıt yaptıracaklardan; diploma veya öğrenim belgesinin onaylı birer örneği, yeterli sayıda fotoğraf, pul ve zarf ile ikamet ve askerlik durum belgesi, kalfa ve ustalar için ayrıca alan/dalda çalışma süresini gösteren belgeler istenecektir.

3 thoughts on “Telafi Eğitim Programı İle Meslek Lisesi Diploması Alma

 • 19 Temmuz 2018 tarihinde, saat 21:06
  Permalink

  Merhaba
  Ben genel lise mezunuyum ve elektrik ile ilgili bir meslek yapiyorum ,Yasim 46 ve lise mezuniyetimi meslek lisesi
  elektrik bolumu mezuniyetine cevirmek istiyorum .Bu durumun yasimida goz onune alinca en kisa yolu nedir bilgilendirmenizi rica ediyorum.

  • 2 Ağustos 2018 tarihinde, saat 16:41
   Permalink

   Telafi eğitimi çok uzun yıllardır uygulanan ancak insanların pek haberinin olmadığı bir programdır. Bu programa göre herhangi bir lise mezunu hangi bölümden mezun olursa olsun (düz,anadolu,sayısal-sözel,akşam lisesi, açık lise) telafi eğitimi sayesinde 1,5 sene gibi bir süre sonunda istediği alan/dal ile ilgili örgün diploması alabilirsiniz. Genellikle hafta içleri akşam saatlerinde dersler başlar. Derslerin yanı sıra yaz stajı da zorunludur. Öte yandan derslere devam kesinlikle zorunludur, devamsızlık yapamazsınız.

   • 28 Aralık 2018 tarihinde, saat 14:22
    Permalink

    Yeni Hatay İl Müdürlüğünü aradım Bayanın öyle bişe olmayacağını imkansız birşey aslada Öyle bişe olmadı Lafı ile ben şok arkadaşlarımın bir kaç ının aldığını biliyorum Anca Oturup hanzo gibi oturuyorlar Kardeşim bi ilgi alaka gösterin boşa para almayın var demek ki ben 10 yıldır burdayım öyle birşey görmedim duymadım diyor demekki sen 10 yıl boşuna gidip gelmişsin embesiL diyeceksin

Yorumlar kapatıldı.