Mavi ve Yeşil Yumurtlayan Tavuk Cinsi Ve Tavuk Fiyatları

Yeşil yumurtacı ismiyle bilinen, yeşil ve mavi renkteki yumurtaları dolayısıyla geçen yıl süs tavuğu besleyenlerden fazla talep gören Şili kökenli araucana cinsi tavuklar, az bulunması nedeniyle mezatlarda yüksek fiyattan satılıyor.

Mavi ve Yeşil yumurtalar karaborsa oldu

Araucanalar 3-5 yılöncesine kadar ülkemizde çok popüler hayvanlar değildi. Yumurtalarının yeşil ve mavi renkte olması süs tavukçuluğu koleksiyoncuları tarafından daha fazla rağbet görmesine sebep oldu. Son aylarda az bulunması nedeniyle yumurtaları karaborsa oldu. Fiyatları 150-200 TL iken iyi bir damızlığın şu an fiyatı bin 500 ile 2 bin TL arasında mezatlarda değerini buluyor.

Araucanalar karaborsa oldu

Fazla talep fiyatları yükseltti ama bunun yanında manipülasyon olma ihtimalide yüksek Profesyonel kuluçka makinesi olanların şansı daha yüksek. Bir tavuğun altına konulup tabii ki çıkabiliyor ama kıymetli, pahalı yumurtalar olduğu için profesyonel kuluçka makinelerine ihtiyaçları var.

Mavi ve Yeşil Yumurtanın Farkı Nelerdir?

Mavi yumurta, daha çok Amerika menşeli özel bir tavuk cinsi sayesinde üretilen rengi açık mavi olan bir yumurta cinsidir. Oldukça ilgi gören ve fiyatı yüksek bir yumurtadır.

Yeşil yumurta ise daha çok Şili menşeli özel bir tavuk cinsi sayesinde üretilen rengi açık mavi olan bir yumurta cinsidir.

Mavi ve Yeşil Yumurta ve Yumurtlayan Tavukların Fiyatları

Mavi – Yeşil yumurtlayan tavuk fiyatı ortalama 750 TL – 2.000 TL arasında

Mavi – Yeşil yumurta fiyatı 20 TL – 40 TL arasında

Bir adet mavi yumurtlayan tavuğun yıllık üretimi ortalama 150 adet

Bir adet tavuktan elde edilebilecek maksimum gelir ortalama 5.000 TL bulabilmektedir.