Bebeklerde Öksürük ve Çeşitleri

Bebeklerde Öksürük ve Çeşitleri

Bronşçuklardaki havanın, solunum organları tarafından aniden ve gürültüyle dışarı çıkarılması öksürüktür. Öksürük istemsiz bir reflekstir. Doğal bir mekanizma olan bu refleks, solunum sisteminin bir savunma aracıdır ve birçok neden bu refleksi tetikleyebilir. Basit bir nedenle oluşabileceği gibi ciddi bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. Bu nedenle, öncelikle bebeğinizin ne tür bir öksürüğe sahip olduğunu ayırt edebilmeniz önemlidir.

Bebeğinizin öksürüğünün kuru öksürük mü yoksa başka bir öksürük türü mü olduğunu; öksürüğün özelliklerine ve süresine göre ayırt edebilirsiniz.

  1. Kuru Öksürük: Adından da anlaşılacağı gibi öksürükle beraber mukus salgısı ya da balgam içermeyen öksürük çeşididir. Bebeklerde kuru öksürük balgam veya mukus içermediğinden hava, akciğerlerden atılırken boğazı daha çok tahriş eder. Genelde şiddetli bir ses çıkaran bu öksürük çeşidi bazen hafif şiddette de seyredebilir. Bazen de soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkar.
  2. Islak (Balgamlı) Öksürük: Eğer öksürüğünüz ıslak ise balgam ya da mukus içeriyordur. Balgam ve mukus akyuvar hücreleri içeren bir salgıdır. Öyle ise ıslak öksürük bir enfeksiyonun varlığına işaret eder. Enfeksiyon kaynaklı öksürük, beraberinde yüksek ateşi de getirebilir. Bu nedenle bebeğinizin ateşini sık sık kontrol etmeniz gereken bir öksürük çeşididir. Soğuk algınlığı da bazen balgamlı öksürüğe sebep olabilir.
  3. Krup Öksürüğü: Bir enfeksiyondan kaynaklanan krup hastalığının sebep olduğu öksürük çeşididir. Yalancı kuşpalazı olarak da bilinen krup, bebeğinizin ses tellerinin altındaki bölgeye etki eden, viral ya da bakteriyel bir enfeksiyonun sebep olduğu bir solunum yolu hastalığıdır. Genelde 6 ay ile 5 yaş aralığındaki çocuklarda görülen krup öksürüğü, havlama şeklinde çıkan bir ses ile kendini gösterir.
  4. Hırıltılı Öksürük: Adı gibi hırıltı ile birlikte kendini gösteren öksürük çeşididir. Astım ve bronşit gibi hastalıklar buna sebep olabilir.
  5. Psikojenik Öksürük: Uyku zamanı görülmeyip bebeğinizin uyanık olduğu zamanlarda görülen kuru öksürük şeklidir. Genelde gribal bir enfeksiyon sonrası devam eder. Psikojenik denmesinin sebebi, bu öksürüğün nedeninin fiziksel olarak açıklanamamasıdır.
  6. Boğmaca Öksürüğü: Bebeklerde boğmaca hastalığının sebep olduğu öksürüktür. Başta hafif öksürük şeklinde seyrederken daha sonra ciddi öksürük nöbetlerine dönüşür. Öksürük nöbetleri esnasında bebeğiniz boğulacak gibi olur ve nefes almakta güçlük çeker.