YouTube’da Hata: Video Önerilerine Tepki Yağıyor

YouTube’la ilgili yaşanan bir sorun birçok kişi tarafından büyük tepki çekti. Herkesin hassas şekilde yaklaştığı pedofili konusunda YouTube’un yaptığı skandal hata kullanıcıları zor durumda bıraktı. YouTube basın sözcüsü haberin ilk olarak yer aldığı BuzzFeed’i arayarak iletişime geçerken, olayın algoritmanın kişi veya kişiler tarafından bozularak gerçekleştirildiği ve sorumluları bulmak adına geniş çaplı bir soruşturma açıldığını iletti.

YouTube’da yer alan arama çubuğu birçok videoya kolay ulaşmak için büyük önem taşıyor YouTube’un arama çubuğu sizin yazdıklarınızı otomatik olarak tamamlayarak yazdığınız anahtar sözcüklere yakın sonuçları listeliyor.

Pazar günü kullanıcılar YouTube uygulaması ve masaüstü tarayıcısı üzerinde arama çubuğuna “How to have” yazdıklarında, iğrenç ötesi video tavsiyeleri almaya başladılar. Otomatik tamamlama net bir şekilde pedofili ve ensest içeren video başlıklarını sıraladı. Bu videoların nasıl olup YouTube üzerinde barınabildiği bir yana, arama bölümünde bunların görünmesi büyük bir krize neden oldu.

YouTube basın sözcüsü haberin ilk olarak yer aldığı BuzzFeed‘i arayarak iletişime geçti. Olayın algoritmanın kişi veya kişiler tarafından bozularak gerçekleştirildiği ve sorumluları bulmak adına geniş çaplı bir soruşturma açıldığını iletti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir