Nohutta Gümrük Vergisi Sıfırlandı

Son dönemdeki rekolte düşüklüğü, verimliliğin azalması, dövizde yaşanan artış beraberinde bakliyatta da fiyat artışını getirdi. Yaşanan ciddi fiyat artışları ile dün nohutta verginin sıfırlandığı haberi geldi.

Bakliyatta fiyat artışı nohutta gümrük vergisini sıfırlattı

 

Bakliyatta fiyat artışları rekor kırarken dün nohutta vergi indirimi haberi piyasayı bir nebze rahatlattı. Rekolte düşüklüğü, verimliliğin azalması ve dövizdeki artış, artışların temel nedenleri. Son fiyat artışlarının, enflasyon sepeti içindeki gıda payını da artırması muhtemel. En ciddi fiyat artışları; pirinç, fasulye ve nohutta gözlemlenirken, sadece kırmızı mercimekte fiyat istikrarı sağlanması dikkat çekiyor. Başta kuru fasulye olmak üzere bakliyat fiyatlarında artışlar yaşanırken, Bakanlar Kurulu nohut ithalatında 1 Temmuz’a kadar gümrük vergisini sıfırladı. Nohut ithalatında 1 Temmuz 2017’ye kadar gümrük vergisi oranları sıfırlandı. “Yaşanan fiyat artışları gösterdi ki bundan sonra bakliyat, dünya piyasasında da yükselmeye devam edecek. Türkiye’de de böyle olacak. Eski fiyatları görmeyecek” diyen Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, fiyat artışlarının verimliliğin azlığına, üreticiye destek verilmemesine ve rekolte düşüklüğüne bağlı olarak gerçekleştiğini ifade etti.

‘Tohumu bile ithal ediyoruz’

Rekoltede sadece kırmızı mercimekte verimlilik yaşandığını ifade eden Reis, diğer ürünlerde rekoltenin istenildiği gibi omadığını dile getirdi. Fiyatların çok yükseldiğini belirten Reis, “Dünyada da bakliyat fiyatları böyle olmaya başladı. Türkiye’de de böyle olacak. Eski fiyatlar artık olmayacak. Avantajı, fiyatlarda istikrar olursa çitfçi tohum ekecek” dedi. Tarım alanlarının doğru kullanılmadığına dikkat çeken Reis, şu bilgileri paylaştı: “Yanlış ilaçlama, yanlış sulama. Tarım alanları böyle yok oluyor. Tohumu bile ithal ediyoruz. Üreticiye üretmesi için destek verilmesi gerekiyor. Diyarbakır’daki karpuz bile eski karpuz değil. Kendi tohumlarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Verimi artırırsanız fiyat artmaz. Tek çare bu. Devlet desteğini artırsa üreticimiz ürünleri ekecek. Eğer olmazsa yine Meksika, Arjantin Kanada’dan ithal edeceğiz.”

Nohut üreticisi 5 büyük üretici ülkede de fiyatlar yüksek

Nohutta gümrük vergisinin sıfırlamasının üreticiyi ve tüketiciyi korumak adına alınan bir karar olduğunu dile getiren Reis, şöyle devam etti: “Nohut için uygulanan gümrük vergisi yüzde 19.5’ten sıfıra indi. Nohut fiyatları dünyadaki 5 büyük üretici ülkede yüzde 80 oranında arttı. Bu artış ithalatçı durumunda olan bize de yansıdı dolayısıyla. Gümrük vergisinin sıfıra inmesiyle beraber ithal nohutta yüzde 20, yerli nohutta da yüzde 10 civarında fiyatta düşüş olur. Geçici ve gecikmeli bir karar olsa yine olumlu bir karar. Geçen yılın rekoltesini gördükten sonra Eylül 2016’da bu karar alınabilirdi. Önemli olan fiyat artışından önce bu tedbiri uygulayabilmek. Nohut ve fasulye gibi ürünler için teşvik verilir, üretim olmayan tarlaya ekim için destek verilirse daha sağlıklı tedbir alınmış olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir