İthalat Tarım Ürünleri Yerli Üreticiyi Zor Durumda Bırakacak

Tarım ürünleri ithalatında gümrük vergisinin kaldırılması zaten can çekişen üretici zor durumda kalacak  Üreticiyi küstürecek uygulamalardan şiddetle kaçınılmalıdır

Enflasyonla mücadele gerekçesiyle tarım ürünleri gümrük vergilerinde indirime gidilmesinin üreticiyi olumsuz etkileyecektir.

Özellikle buğday ve arpada hasat devam ederken, böyle bir karar verilmesi iç piyasayı olumsuz etkileyecektir. Yerli buğday fiyatları ister istemez düşecektir. Böyle olunca da üretici gelecek sezon üretimden kaçınacak, yerli üretim olumsuz yönde etkilenecek.

Son 10 yılda mısır üretiminin yüzde 81 oranında arttı Bu artışın en önemli nedeni gümrük vergi oranının yüksek tutulmasıdır. Mısırda gümrük vergilerinin düşürülmesi üretici açısından kabul edilebilir bir durum değildir.

Kırmızı ette de aynı durumun yaşanacaktır İthalat yapılacaksa besilik hayvanla sınırlı kalmalıdır. Yeterli destek verildiğinde, ithalat yapılmadığında üretimin arttığı görülür. Üreticiyi küstürecek uygulamalardan şiddetle kaçınılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir