Bosch’un Çamaşır Kazanına Türk Kalıbı

Genç mühendisleri işe alıp yetiştiren Sema Kalıp, sektördeki Çin malı rüzgarını tersine çevirdi. Bosch’la yeni bir projeye imza atan patron Semih Güçbilmez, “şirketin Çin’deki fabrikasına makine kazanları gönderiyor” dedi.

Bosch’un çamaşır kazanına Türk kalıbı

 

Çerkezköy’deki 20 bin metrerakelik alana kurulu Sema Kalıp fabrikasından Çin’e geçtiğimiz hafta çamaşır makinesi kazanlarının kalıpları gönderildi.

Bu, endüstriyel plastik kalıbın yüzde 80’ini Çin’den alan Türkiye’de “eller gider Mersin’e…” sözünün tam da oturduğu bir durum. Çünkü ithalatla ayakta duran sektörde özgün üretim yapan firma sayısı bir elin parmakları kadar. 20 yıl önce şirketi kuran Sema Kalıp’ın patronu makine mühendisi Semih Güçbilmeze göre Türkiye’den Çin’e kalıp gönderen ilk şirket olmanın arkasında genç mühendislere yapılan yatırım var.

Şirketi heyecanlandıran Çin ihracatının öyküsü iki yıl öncesine dayanıyor. BSH gibi müşterilerin kendilerine geldiklerini ve bir süredir birlikte çalıştıklarını anlatan Güçbilmez, “Çin’le çalışmak zor. Kalite ve termin konusunda aynı dili konuşamamak sıkıntı yaratıyor. Bu nedenle BSH, çamaşır makinelerindeki yıkama kazanlarının kalıplarını üretmemiz için bize geldi. Bir kalıpta 4 bin parça var. Kolay değil. Normalde İtalya ve Almanya’dan başka bir yerden kalıp almıyorlar. Proje üzerinde çalıştık, başarılı olduk. BSH’ın Çin’deki fabrikasına 630 bin euroluk ilk yüklemeyi yaptık. Sırada Hindistan var” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir