Babaanneye ve Anneanneye Çocuk Bakım Parası

Daha önceleri çalışan annelere verilecek olan çocuk bakım parası, yeni yapılacak düzenlemeler ile babaanneye ve anneanneyede verilecek. Bakan Müezzinoğlu tarafından yapılan müjdeli habere göre, milyonlarca anneyi ilgilendiren haber içeriği olarak, aile büyüklerinden büyükannelerinde çocuk bakımını üstlenmeleri halinde çocuk bakım parası alabileceği yönünde.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamalara göre evde çocuk bakan ve bu işi üstlenmiş olan anneanne ve babaanneyede bebek bakımı için devlet tarafından para ödeneceğidir. Evde çocuk bakan büyükannelerin alacakları bakım paraları konusundaki düzenlemenin yapıldığı ve 2017 yılı içinde yakın zamanda faaliyete geçeceği yönünde açıklamalar yapıldı.

Çalışan Anneye Evde Çocuk Bakımı İçin Çocuk Parası

Bebeği olan ve çalışan annelerin bakım masraflarını karşılama adına müjdeyi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu verdi. Sayın Bakan Müezzinoğlu şu açıklamayı yaptı: “Çocuk bakımında çalışan annelere destek amacıyla 2017’de anneanne ve babaannelere teşvik vereceğiz.” şeklinde açıklama yaptı ve 2017 yılında bu çalışmanın biteceğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu tarafındanda açıklamalar yapıldı ve konuya ilişkin olarak pilot bölge uygulaması olarak illerin seçildiğini ve bu illerde ilk çocuk parası verme işlemlerinin başlayacağı konusunda olurken, şu ifadelerle durumu açıkladı: “Doğum yapan annelerin anneanne ve babaanne projeleriyle desteklenmesi için altyapı oluşturduk. Pilot illerde uygulamalar başladı. Ailelerin büyükannelerle ilişkilerini geliştirmek için adım atıyoruz. Anneannenin evinde ya da bebeğin evinde bakım olması durumunda destek verilmesiyle daha sağlıklı ortamlar olabilir değerlendirmesi yapılıyor. Uygulama 2017‘de başlayacak. Altyapısını oluşturduk. Kamuoyu ile hangi illerde olacağını açıklayacağız. En büyük teşvik tabi torunlarla büyükannelerin bir arada olması. Destek rakamlarını da ay sonunda inşallah açıklayacağız. İlleri de yakında açıklayacağız. 6 aylık bir gözlem süresi olacak. ve ardından projeyi ikinci altı ayda yaygınlaştıracağız. Bir yol haritası belirleyeceğiz. ” şeklinde oldu.

Yeni doğmuş çocuklar için devlet desteği, “Çocuk Parası“ isimli makalemizi de okumanızı tevsiye ederiz.

Büyükannelerin ve torunlarının bir arada olmasına yönelik olan bu teşvik ile hem kesesine sağlayacağı ek gelir ile geçimini kolaylaştıracak olan büyükanneler hemde torunlarıyla uzun süre geçirmiş olacaklar. Anneler ve babalar yönündende, gözleri arkada kalmayacak olmanın verdiği huzur ile çocuklarını teslim edecekleri bir bakıcıya sahip olmaları, işlerindeki verimide şüphesiz arttıracaktır.

Çocuk Bakım Parası Başvurusu

Pilot iller uygulaması yapılacak olan çocuk bakım parası başvuruları ilk olarak Antalya, Bursa ve İzmir illerinde alınacak. Ardından 2017 yılının 3. çeyreği yani Temmuz ayı başlangıcında diğer illerdede başvurular alınmaya başlanacak. Çocuk bakım parası başvuruları konusunda tarih açıklandığı an internet sitemiz aracılığı ile duyurulacaktır.

Çocuk Bakım Parası Ne Zaman Verilecek?

Anneannelerin veya babaannelerin bakımını yapacakları torunları için alacakları çocuk parası ücretleri, 2 yaş altındaki çocuklar için verilecek. Çocuk bakım parası alacak olan iller pilot bölge uygulaması yapılacak olan yerlerdir. Yasa düzenlemesinin tam olarak yapılarak Resmi Gazete‘de yayınlanmasının ardından alınmaya başlanacaktır.

Çocuk Bakım Parasını Kimler Alabilir?

Çocuk bakım parasını alacak olanlar; Anne ve baba sigortalı bir işte çalışıyor olması gerekli ve çocuğunda 2 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. Aranan kriterler olarak bilinen en belirleyici durumlar bunlardır.

Torununa bakan büyükanneye ne kadar maaş verilecek?

Evde çocuk bakımı için, torununa bakan büyükanneye ve babaanneye verilecek olan maaş tutarıda tahmin edilmektedir. Pilot iller arasına Ankara ve İstanbul’unda gireceği tahmin edilmektedir. Evde çocuk bakım hizmetleri yoluyla kayıtlı kadın istihdamının desteklenmesi projesi kapsamında verilecek olan maaş tutarının, aynı sigortalı çocuk bakıcısı istihdam edildiğinde verilen ücret olan 416 Euro, yani 1555 TL olması bekleniyor. Aynı işi yapacak olan büyükannelerede bu maaşın verileceği tahmin edilmektedir. Tabi bütün ayrıntılar Resmi Gazete’de düzenlemenin uygulamasının ayrıntılı olarak yayınlandığı zaman belli olacaktır.

Ay sonuna kadar bitirilmesi ve uygulamaya konulması için çalışıldığı bilinmektedir. Çalışma ile pilot illerdeki seçilecek 1000 aileye destek verilerek proje izlenecek. Asgari ücretinde dikkate alınarak yapılacağı uygulamada dörtte bir oranında yani 350 lira ile 450 lira arasında bir ücretinde verilmesi gündemdedir. Kamudaki mevcut dengelerin bozulmaması adına 350 TL civarında bir çocuk bakım ücreti konuşulmaktadır.

Tamamen işadamları tarafından kadın çalışanın desteklenmesi amacıyla ortaya çıkan proje için 3 il seçilecek ve bu illerden seçilen belli sayıdaki aileye 6 ay kadar yardım yapılarak proje izlenecek. Verilecek olan maaş ücretlerine finansörler aranmaktadır. İlk 6 ay için uygulanacak projenin finansmanını, İstanbul Sanayi Odası ve özel sektör firmaları yapacak. 6 Ay sonunda yapılan proje ile kadınların istihdama katılması ile iş hayatına etkisinin olup olmayacağına bakılacak. Uygulanacak olan pilot uygulamanın finansmanı için 6-7 milyon lira kadar para ayrılacak. Uygulamanın etkisi ile projeye devam edilip edilmeyeceğine karar verilecek.

Yılda binlerce ailenin faydalanacağı çocuk bakım ücreti, yarım çalışmadan kaybı olacak olan annenin ücretindeki 700 liralık kısmın, yine aileye verilerek hem çocuğun aile içinde bakımına yani evde bakımına destek olmak hemde ailenin bütçesinin azalmamasına, destek olunmasına yönelik çalışmalardır.

Anneanne ve babaanneden çocuğa bakacak olanın yaşlı olmaması ve bakabilecek enerjide olabilmesi adına yaş sınırı getirilmeside düşünülmektedir. Anneannenin veya babaannenin çok yaşlı olması neticesinde çocuğa bakamayacağı düşünülmektedir.

Büyükanne, babaanne, anneanne Maaşlarında Yaş Sınırı ve Maaş Tutarı Belli Oldu

Sayın Bakan Müezzinoğlu tarafından son yapılan çocuk bakım maaşı ile ilgili açıklamalar şu şekilde oldu: “Emekli veya değil, o hizmeti vermesinin karşılığında bir destek olacak. Büyükannenin ekonomik koşulları bizim gündemimiz dışında. Büyükannenin, çocuğuna bakıyor mu bakmıyor mu, sağlık koşulları yeterli mi çocuk için. Hekim raporuna göre karar verilecek. Bir de hak etme taleplerinde annenin asgari ücretin 2 mislinden fazla maaş almıyor olması. 4 asgari ücret düzeyinde maaşı olan aileden ziyade, iki asgari ücreti geçmeyecek şekilde dengelenecek. Anne talep ediyor, annenin maaşı 2 asgari ücreti geçmeyecek. Büyükanneye net asgari ücretin % 30’u gibi ücret düşünüyoruz. 65 yaşı düşünüyoruz. Çocuğun kimin evinde bakılacağı ailenin özel koşullarına bağlı. İki ya da üç çocuk içinse ayrı rakam yok. Her aileye tek maaş verilecek. Biz Kayseri, Denizli, Konya’yı da ilave etmeye çalışıyoruz. İl dağılımları da Pazartesi netleşecek. 5 bin aileye destek yapacağız. Paydaşlardan talepler geliyor. Daha farklı noktalarda uygulayacağız. Değişik illerden gelen talepleri inceleyeceğiz.” dedi.

Sayın Bakan Müezzinoğlu’nun diğer konular ile ilgili yapmış olduğu açıklamalar ise: “Promosyon bildiğiniz gibi Başbakan’ın açıklamasıyla yılsonu itibariyle deklare edildi. Özel ve kamu bankalarıyla yaptığımız görüşmeleri son aşamaya getirdik. salı ya da Çarşamba imza atacağız. 600 milyon promosyon için 20 gündür çalışıyoruz. Önümüzdeki hafta protokolü imzalayacağız. Yarı zamanlı çalışmanın yönetmeliğini hazırlarken, karşımıza yönetmelik dinamiklerini belirlerken bir özel sektörde yarı zamanlı çalışmayı iki boyutlu getirdik. Biri günün biri haftanın yarı zamanı. İlkinde öğle öncesi ya da sonrası. Çalışan anneler için servis sorunu yaşanabilir. Sabah gitti öğlen nasıl dönecek? Bir gün gitsin, bir gün ara versin; Öğleden sonra gitti, sabah gitmedi, gibi durumlarda kadın istihdamında olumsuzluğa sebep olacak diye İSO’da yaptığımız toplantılarda gündeme gelince “Ailede bir büyükanneden istifade edilebilir mi?” önerisi geldi. Bunun üzerinde istişareler yaptık. Bir anne yarı zamanlı çalışarak maaşı yarıya inmesin, maaşını tam alabileceği çalışmasını devam ettirsin, evladıyla olan hukukunu da ailesiyle değerlendirsin. Biz de büyükanneye bir destek verelim ki kadın istihdamını teşvik edelim. Bunun için pilot uygulama çalışmalarını başlattık. İSO ile hedefimiz 1 milyon aileydi. Şimdilik 5 bin aileyi planlıyoruz. 1 sene boyunca uygulama değerlendirmesi yapacağız. Bu projenin kalıcı olup olmayacağını 1 sene sonra netleştireceğiz. Önümüzdeki hafta protokolleri imzaladıktan sonra Şubat sonuna kadar talepleri alacağız. Kriterlere uygun ailelerle projeyi başlatacağız.”dedi.

Babaanneye ve Anneanneye Çocuk Bakım Parası” için bir yorum

  • 03/02/2017 tarihinde, saat 17:30
    Permalink

    2 yaş sınırı varmıdır bilgisi olan varmı

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir