22 Nisan 2017 Dünya Günü Nedir? Dünya Günü İpuçları

Sık sık yaptığı Doodle‘lar ile gündeme gelen Google bu kez 22 Nisan 2017 Dünya Günü için bir Doodle hazırladı. Peki Dünya Günü Nedir? Dünya Günü ipuçları nelerdir?

DÜNYA GÜNÜ NEDİR?

Dünya Günü Nedir?, 22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart’ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir.[1] Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlanmıştır.

İŞTE GOOGLE’IN DÜNYA GÜNÜ İÇİN HAZIRLADIĞI DOODLE VE İPUÇLARI

1-Odadan çıkarken ışıkları söndürmeyi unutmayın.

2-Dışarı çıkın ve sokağınıza, mahallenize bir ağaç ekin.

3-Bir gün için de olsa gideceğiniz yere yürüyün ya da bisikletle veya toplu taşımayla gidin. Veya arkadaşlarınızla aynı aracı paylaşın.

4-Yemeklerinizde sebze meyveye ve yerli ürünlere ağırlık vererek emisyon ve atık oranınızı azaltabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir