2016 Yılında En Çok Çalınan Şifreleri

 

2016 yılında En çok çalınan şifreler açıklandı. İnternet ortamında ve kişisel hayatımızda veri güvenliği için kullandığımız şifreleri kullanım yoğunluğu ortaya çıktı.

Geride bıraktığımız yılı için yapılan bir araştırma ile 2016 yılında en çok çalınan şifreler açıklandı. 2016 yılı içinde hack ve zararlı yazılımlar ile 10 milyondan fazla şifrenin çalındığı açıklanırken, yılın en çok kullanılan ve çalınan şifreleri de listelendi.

2016 yılında en çok çalınan şifreler

Çalınan 10 milyondan fazla şifrenin yüzde 50 oranından fazlası analiz edildi ve ortaya çıkan sonuçlar oldukça ilginç. 123456 şifresi 2016 yılı içinde çalınan hesaplara ait şifrelerin yüzde 17 gibi oldukça büyük bir dilimine sahip olarak yılın en çok kullanılan şifresi olma özelliğini taşıyor.

Bu şifrenin hemen ardından ise 123456789 şifresi kullanılmış. Çalınan hesaplarda kullanılan şifrelerde ise üçüncü sırada bu dizilimin alfabetik karşılığı olan qwerty yer almakta.

17-01/16/en-cok-kullanilan-sifreler.png

Güvenlik konusunun bu kadar basite indirgendiği bu dönemde ise web siteleri ve uygulamalar ise şifrelerin güvenliği konusunda büyük harf, küçük harf, rakam ve sembol kombinasyonlarını tavsiye ediyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir